اتصالات فشار قوی دنده ای

اتصالات فشار قوی چیست؟

دسته ای از اتصالات فشار قوی صنعتی هستند که نقش مهمی در رشد صنایع مختلف از جمله نفت و گاز و پتروشیمی دارند. این اتصالات فشار قوی معمولا از فولاد و آلیاژ های خاص ساخته میشوند. انواع اتصالات فشار قوی شامل سه راهی ها، زانویی، تبدیل و فلنج میباشد. که بسته به فشار سیال و اندازه سایر تجهیزات دارای کلاس های مختلفی هستند.
انواع اتصالات فشار قوی از نظر جنس مواد اولیه عبارتند از: اتصالات فشار قوی فولادی دنده ای – اتصالات فشار قوی فولادی ساکت و اتصالات فشار قوی فولادی گالوانیزه.
این اتصالات فشار قوی صنعتی بیشترین کاربرد را در صنایع آب، گاز، بخار، هوا فشار بالا و صنایع مختلف دیگر دارند.

انواع اتصالات فشار قوی فولادی بر اساس نوع کاربرد

اتصالات فشار قوی اگچه تجهیزات بسیار کوچکی هستند اما فلب صنایع انتقال سیالات محسوب میشوند. چرا که گاهی اوقات وجود یک زانوییدر مسیر تجهیزات انتقال خط لوله باعث افزایش رانمدان کار میگردد. در یک تقسیم بندی کلی میتوان آنها را در دسته های زیر قرار داد.

  • زانو فشار قوی
  • سه راه فشار قوی
  • چپقی فشار قوی
  • مغزی فشار قوی
  • بوشن فشار قوی
  • تبدیل فشار قوی
  • مهره ماسوره فشار قوی
  • سوکولت فشار قوی
  • تردولت فشار قوی
  • نیپل فشار قوی

کاربرد اتصالات فشار قوی چیست؟

امروزه اتصالات فشار قوی در صنایع گوناگون به خصوص صنایع نفت و گاز، نیاز به جابجایی سیال به وفور احساس میشود. از آنجا که جا به جایی این سیالات همواره با فشار زیادی همراه است، این نیاز وجود دارد که از اتصالات فشار قوی در هدایت جریان سایالات بهره ببریم. همانطور که میدانید در اثر حرکت سیال با فشار بالا، درجه حرارت سیال نیز افزایش پیدا میکند. از این رو اتصالات فشار قوی باید در برابر خرارت نیز از خود مقاومت نشان دهند. اما این اتصالات فشار قوی صنعتی چه ویژگی هایی دارا هستند؟

ویژگی و خصوصیات اتصالات فشار قوی

سیکل فشار
این ویژگی در صنایعی همچون نفت و گاز مورد بررسی دقیق قرار میگیرد. چراکه این دسته از سیالات فشار سیکل مانند و متناوبی را به اتصالات فشار قوی صنعتی وارد میسازد.

سیکل حرارت
از آنجایی که در هنگام جا به جایی سیالاتی همچن نفت و گاز، درجه حرارت به طور متناوب تغییر میکند، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

خصوصیات فنی اتصالات فشار قوی

اتصالات فشار قوی صنعتی اغلب به صورت مخروطی و رشته ای هستند. تا به این واسطه مقاومت بیشتری را در هنگام عبور سیال از خود نشان دهند.
همانطور که گفته شده بود به دلیل وجود سیکل حرارتی، بررسی مشخصه دما از اهمیت بالایی برخوردار است. بازه کاری دمای این اتصالات فشارقوی صنعتی از منفی 252 درجه سانتیگراد تا 649 درجه سانتیگراد است.
به طور کلی برای انتقال سیالات در ساختار اتصالات فشار قوی از جنس های گوناگون متناسب با کاربرد مورد استفاده قرار میگیرد. ابعاد و اندازه هایی که برای برا یاین اتصالات فشارقوی صنعتی در نظر میگیرند شمال 1/8 اینچ، 1/4 اینچ، 3/8 اینچ، 9/16 اینچ و 1 اینچ است.
به طور کلی بسته و به نوع طراحی اتصالات فشار قوی، این اتصالات فشار قوی صنعتی قادر هستند تا فشاری معادل 150000 پوندبر اینچ مربع را تحمل کنند.